bilgi@gunyuzu.bel.tr 0 (222) 561 71 72

Kısaca Günyüzü

1932 Yılında Bucak olan Günyüzü Nahiyesi’ne 1972 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuş, Günyüzü İlçesi 20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3644 Sayılı kanunla müstakil İlçe olmuş olup, 06.08.1991 tarihinde resmen çalışmaya başlamıştır. İlçenin Yüzölçümü 740 Km2 olup, Denizden yüksekliği 864 M.’ dir. Günyüzü İlçesinin arazileri Ova görünümünde ise de yer yer yüksek dağ ve kayalıklar arazideki düzlüğü bozmaktadır.
 
Selçuklular ve Osmanlılar  döneminde  İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük yerleşim birimlerinden birisi olan Sivrihisar'la sürekli etkileşim içinde olmuştur. Şu an ilçemize bağlı Yazır Köyü ve Kayakent Kasabası ile, Sivrihisar bölgesinin en büyük ve zengin yerleşim yeridir. Yine bu dönemde üzüm bağları ön plana çıkmış ve Anadolu'nun en güzel üzümleri bu burada yetişir hale gelmiştir.
 
Yine Kurtuluş Savaşı döneminde ilçemizin yakınlarında çok şiddetli çarpışmalar yapılmıştır. Sakarya Nehri'nin yanlarında, Çakmak ve Kavuncu mevkilerinde çarpışmalar daha etkilidir. Savaş döneminde kasabada bulunan Eryiğit Dağı, bölge halkı tarafından bir sığınak ve barınma yeri olarak kullanılmıştır. Bu dönemlere ait değişik rivayetler ve söylentiler mevcut olmakla birlikte kesinlik ifade etmemektedir.
 
 İlçemiz genelinde, köy ve  kasabalarımızda yapılan kazı ve arama çalışmalarında, eski dönemlere ve özellikle Kurtuluş Savaşlarına ait bir çok bulguya rastlanmıştır.